In Zoetermeer maken we streetart samen.
-Voor en door jongeren. In de wijk. Met elkaar.
In Zoetermeer maken we de stad samen. Dat zie je terug in dit bijzondere educatieve streetartproject, waarin jongeren uit verschillende wijken actief meewerken aan streetart in de openbare ruimte. Samen met stichting LBSNN en de Nicaraguaanse muurschilder Manuel Alániz Gámez geven zij kleur aan plekken die dagelijks worden gebruikt en beleefd.
Vanaf het eerste idee tot aan de laatste penseelstreek spelen jongeren een centrale rol. Ze denken mee, ontwerpen mee en schilderen mee. Zo ontstaat streetart die de buurt laat leven en bijdraagt aan verbinding, betrokkenheid en trots.
Zoetermeer is een stad om in te leven. Het is een stad die je samen maakt.
Streetart als leerplek
Dit is meer dan een kunstproject. Het is een leerervaring buiten het klaslokaal. Jongeren ontdekken hoe zij samen invloed kunnen hebben op hun omgeving. Ze leren samenwerken, keuzes maken en hun ideeën zichtbaar maken in de stad.
Door creatief bezig te zijn in hun eigen wijk ontstaat eigenaarschap: "Dit hebben wij gemaakt."
Daarmee sluiten de projecten aan bij meerdere Werelddoelen van de Verenigde Naties, zoals:
- duurzame en leefbare steden
- kwaliteitsonderwijs
- samenwerken om doelen te bereiken
Grote doelen, tastbaar gemaakt op straat, hier in Zoetermeer.
Over stichting LBSNN
LBSNN werkt met inwoners, scholen, organisaties en gemeenten aan het zichtbaar maken van de 17 Werelddoelen van de Verenigde Naties. Dat doen zij door projecten te ondersteunen die lokaal verschil maken en mensen actief betrekken.
De subsidie voor dit project wordt verstrekt door de Europese Unie, via Platforma – Council of European Municipalities and Regions (CEMR). Zo krijgt internationale samenwerking een lokale betekenis, zichtbaar in de Zoetermeerse wijken.
![]()
De kunstenaar:
Manuel Alániz Gámez
De streetart wordt begeleid door de Nicaraguaanse muurschilder Manuel Alániz Gámez van FUNARTE. In Nicaragua zijn muurschilderingen al generaties lang een manier om verhalen te vertellen zonder woorden, over gemeenschap, hoop en toekomst.
Manuel werkt vanuit die traditie, maar altijd samen met de mensen ter plekke. Hij laat jongeren zien hoe hun ideeën vorm kunnen krijgen in de openbare ruimte. Eerder werkte hij al aan een muurschildering bij het Nationaal VideoGame Museum.
De projecten
De foto's
Jongerenhub Gelijk
Jongeren aan het schilderen.
Jongerenhub Gelijk
Inschilderen van de lijnen.
JOP Floriadepark
Manuel met leerlingen van het Picasso Lyceum
Zitblokken Ferdinand Bolstraat
Onthulling van de zitblokken
JOP Floriadepark
Onthulling van de JOP door wethouder Marijke van der Meer.
Zitblokken Ferdinand Bolstraat
Een van de zitblokken met duidelijke link naar de Wereld Doelen van de VN
Zoetermeer is de plek
Dit streetartproject laat zien wat er gebeurt als jongeren, scholen, organisaties en kunstenaars samen optrekken. De stad wordt kleurrijker, actiever en persoonlijker.
Voor en door jongeren. In de wijk. Samen.